środa, 26 kwietnia 2017

Wroclove Code Carrots SQL

Klucz USB w kształcie marchewki leżący na klawiaturze otwartego laptopa

Geek Girls

Stereotypowo IT geek w męskim wydaniu kojarzy się z okularnikiem w koszuli w kratę podjadającym pizzę. Dlatego grupa Geek Girls postanowiła nazwać się Carrots, żeby zerwać z tym obrazem wielbicieli technologii. Na warsztatach SQL organizowanych przez Wroclove Geek Girls Carrots i RTS Software Masters można więc było podjeść wiele zdrowych przekąsek (z marchewkami na czele), jak również skorzystać z pomocy pięknych, przyjaźnie nastawionych dziewcząt (i dwóch chłopaków) chętnych do dzielenia się swoja wiedzą z zakresu baz danych.

MySQL

Na prawie sześciogodzinnych warsztatach korzystaliśmy z darmowego serwisu do ćwiczenia baz danych db4free.net. Karotki  przygotowały tam dla nas bazę danych fikcyjnego biura podróży, którego zasoby mogliśmy wykorzystywać do praktycznych ćwiczeń.

Warsztaty składały się z czterech części: każda zaczynała się krótkim wstępem teoretycznym, po którym następowały indywidualne ćwiczenia. Uczestnicy podzieleni byli na 4 grupy, a do każdej z nich przydzielonych było po dwóch mentorów do pomocy przy praktycznych zmaganiach.

Po podstawowym wstępie na temat tego, czym są dane, bazy danych oraz systemy zarządzania bazami danych, poznaliśmy składnię najprostszego zapytania, czyli SELECT. Żeby wyciągnąć z bazy np. nazwiska klientów, trzeba wysłać zapytanie:

 SELECT nazwisko
   FROM klienci

gdzie "nazwisko" będzie nazwą kolumny, a "klienci" nazwą tabeli, z której te dane chcemy pobrać.
Następnym poziomem jest zabawa w filtrowanie wyników wyszukiwania po wysokości rabatu przypisanego klientowi lub literze nazwiska dzięki formule WHERE, np.:

 SELECT *
   FROM klienci
  WHERE rabat > 0

Relacje

Najtrudniejszą częścią warsztatów było dla mnie zrozumienie, jak w zapytaniach zaznacza się relacje między rożnymi tabelami. Jeśli  chcemy zdobyć np. listę klientów, którzy nie zapłacili jeszcze za swoje wakacje, będziemy musieli połączyć najpierw dwie tabele: tę z danymi klientów i tę z danymi rezerwacji:

 SELECT klienci.* , rezerwacje.*
   FROM klienci 
   JOIN rezerwacje ON klienci.id = rezerwacje.klient_id 
  WHERE zaplacone = FALSE

Właśnie to JOIN...ON sprawiło mi najwięcej trudności. Jest to bowiem miejsce w zapytaniu, gdzie musimy zaznaczyć z jaką tabelą należy połączyć tabelę "klienci", aby otrzymać dane o opłaceniu rezerwacji. Informacje o klientach zawiera tabela "klienci", a informacje o rezerwacjach tabela "rezerwacje". Mają coś wspólnego - identyfikator klienta. Relacja ta wyrażona jest za pomocą klucza głównego w tabeli "klienci", czyli "klienci.id" oraz klucza obcego w tabeli "rezerwacje", czyli "rezerwacje.klient_id". Dzięki temu połączeniu możemy uzyskać zarówno dane klientów, jak i informację, czy rezerwacja została opłacona.

Funkcje

Funkcje pozwalają przetworzyć dane tak, aby zwróciły nam nową informację np. średnią (funkcja AVG) lub sumę (funkcja SUM). Dla przykładu, aby policzyć sumę pieniędzy, którą nasze biuro podroży uzbierało już z opłaconych rezerwacji, możemy użyć zapytania:

 SELECT SUM(oferty.cena)
   FROM rezerwacje
  INNER JOIN oferty ON rezerwacje.oferta_id = oferty.id
  WHERE rezerwacje.zaplacone = TRUE

Dane o opłaceniu rezerwacji są w tabeli "rezerwacje", a ceny znajdują się w tabeli "oferty" - stąd relacja JOIN. Natomiast funkcja SUM zlicza wszystkie kwoty po połączeniu danych odnośnie cen i zapłaconych rezerwacji.

Wnętrze sali w której odbywały się warsztaty

Reasumując :)

Mimo luźnej atmosfery widać było, że warsztaty zostały pieczołowicie i profesjonalnie przygotowane. Dało się odczuć, że mentorzy przećwiczyli swoje wystąpienia, a wszystkie przykłady i zadania były spójne. Każdy uczestnik mógł otrzymać doraźną pomoc w swoich dylematach podczas rozwiązywania zadań.

Mili ludzie, smaczne przekąski, dobra kawa i nowe umiejętności podane w przystępny sposób - przepis na udaną sobotę! Było to moje pierwsze spotkanie z Karotkami i jestem pod wrażeniem. Po warsztatach mogliśmy porozmawiać przy wspólnym obiedzie w knajpie przy Rynku. To nieformalne spotkanie uzmysłowiło mi jeszcze dobitniej, jak świetnie jest mieszkać we Wrocławiu, gdzie tyle niesamowitych osób dzieli się swoją wiedzą z samej chęci rozpowszechniania zamiłowania do technologii. Aż chce się dać coś z powrotem od siebie. Może kiedyś dotrę do poziomu znajomości tematu, który pozwoli mi odwdzięczyć się za całą zdobytą za darmo wiedzę i życzliwość, której doświadczyłam poprzez przekazanie tej wiedzy dalej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz