środa, 29 marca 2017

Napisz swój pierwszy test w Javie

Zaproszenie na warsztaty pod tytułem "Napisz swój pierwszy test w Javie"

Women in Technology Rule

Zgłosiłam się na wydarzenie organizowane przez Women in Technology i QA Courses dla testerów manualnych, którzy nie znają języka Java, ani nigdy wcześniej nie pisali testów automatycznych. Mimo, że wprawdzie nie jestem testerem manualnym, na podstawie mojego zgłoszenia zakwalifikowałam się do grona 25 uczestników warsztatów "Napisz swój pierwszy test w Javie".  Bardzo się ucieszyłam z tego małego sukcesu. Konfigurowanie środowiska, żeby sprawnie w tych warsztatach wziąć udział przysporzyły mi nieco kłopotów, ale dopomógł mąż deweloper. Zainstalowałam na swoim  komputerze pod czujnym okiem domowego uber-programisty Java JDK, środowisko programistyczne IntelliJ IDEA i wtyczkę Selenium Builder w Firefoksie, aby w środowy wieczór popędzić moją srebrną Renią na spotkanie z innymi aktywnymi technologicznie dziewczętami. Jak przed każdym tego typu wydarzeniem, byłam zestresowana, że nie nadążę za tempem prowadzących i reszty grupy, ale dzielnie pojawiłam się na miejscu.

QA Courses Rule

Warsztaty prowadziła Irena Szumowskaja z pomocą krążącego po sali, żeby rozwiązywać bieżące problemy Olega Manzhosa. Irena jeszcze przed szkoleniem wymagała, żeby wszyscy uczestnicy poprosili ją na Skypie o dodanie do czatu, dzięki czemu mogliśmy wszelkie linki i kawałki kodu dostawać wprost na nasze konta Skypowe natychmiast, gdy były nam potrzebne w ćwiczeniach. Bardzo przypadło mi do gustu to rozwiązanie usprawniające naszą komunikację i nasze ćwiczenia.

Sama Irena prowadziła warsztaty w komfortowym tempie, spokojnie, cierpliwie i z poczuciem humoru tłumacząc zagadnienia i rozwiązując problemy. Dziewczyna umie uczyć! Warsztaty były dobrze zorganizowane i zaplanowane - jedno ćwiczenie dotyczyło stworzenia testu automatycznie przy pomocy zapisu z nagrywarki Selenium Builder, a drugie odbywało się już ręcznie - prawie od podstaw.

Najpierw robiliśmy test automatyczny z użyciem Selenium Buildera wspólnie. Wtyczka Selenium Builder zapisuje kroki, które wykonuje się na jakiejś stronie internetowej, a następnie te kroki można wyeksportować do "Java/TestNG", czyli zapisać w pliku scenariusz testowy w języku Java. Taki plik można potem otworzyć przy pomocy IntelliJ IDEA, żeby zobaczyć kod i ponownie uruchomić zapisane kroki.

Na podstawie kodu, który utworzył się przy pomocy Selenium Buildera, Irena pokazała nam, jak stworzyć podobny test od podstaw, ręcznie. Nauczyła nas poleceń takich jak:
 // utwórz sterownik
 FirefoxDriver wd = new FirefoxDriver();
 // nawiguj do wskazanego adresu strony
 wd.get("adres.strony.http");
 // znajdź element po identyfikatorze i go kliknij
 wd.findElement(By.id("main-search-text")).click();
 // znajdź element po nazwie
 wd.findElement(By.name("a"));
 // znajdź element po nazwie i wstaw do niego tekst
 wd.findElement(By.name("password")).sendKeys("password");
 // znajdź element z wykorzystaniem XPath
 // - drugie pole tekstowe w formularzu o identyfikatorze 'login'
 // - i go kliknij
 wd.findElement(By.xpath("//form[@id='login']/input[2]")).click();
Zmienna wd to Web Driver przeglądarki Firefox. Jest to urządzenie z pakietu Selenium, które możemy prosić o wykonanie konkretnych poleceń w przeglądarce internetowej, np. znalezienie elementu w kodzie HTML strony, aby następnie wywołać na nim akcje takie, jak kliknięcie, czy uzupełnienie danymi. Irena pokazała nam, jak znajdować elementy oznaczone identyfikatorem (id) i/lub nazwą (name), których chcemy użyć w naszym teście.

Jest to dla mnie nadal doświadczenie z pogranicza magii, kiedy jakieś tajemnicze polecenia napisane w ledwo zrozumiałym języku powodują, że komputer zaczyna żyć własnym życiem, otwierać strony internetowe, uzupełniać pola tekstowe. Warsztaty nie były dla mnie ani za trudne, ani za łatwe. Zakończyły się z poczuciem osiągniętego sukcesu, bo oba zadania udało mi się zrobić i wszystko zadziałało tak, jak było przewidziane.

JetBrains Rule

IntelliJ IDEA to takie środowisko, w którym można tworzyć kod w języku Java. Stworzyła je firma JetBrains, z którą miałam już styczność przy bezpłatnym kursie podstaw Pythona przygotowanym przez Udemy.com.  Tam poznałam środowisko podobne do IntelliJ tyle, że przygotowane specjalnie do pisania w Pythonie - PyCharm. JetBrains wydaje się tworzyć dosyć przystępne narzędzia do ćwiczenia swoich umiejętności tworzenia oprogramowania w różnych językach. W PyCharm można znaleźć konsolę do tworzenia skryptów Pythonowych oraz terminal do wpisywania komend typowych dla Linuxa. Wszystko jest zintegrowane w jednym miejscu i od razu można zobaczyć działanie swojej radosnej twórczości.

2 komentarze:

  1. Cześć, właśnie trafiłam na twojego bloga :) fajnie się czyta o twoich postępach w IT oraz o relacjach z różnych wydarzeń w których bierzesz udział. Trzymam kciuki za dalszy rozwój w tym obszarze :) Pozdrawiam! //Programistka

    OdpowiedzUsuń